Janáčkův dům v Hukvaldech č. p. 79

Dům č. p. 79, dnes Památník Leoše Janáčka

Leoš Janáček koupil dům č. p. 79 v Hukvaldech od vdovy svého bratra Františka v roce 1921. Do svého rodiště se pravidelně vracel, svůj vlastní dům zde do té doby však neměl.

Janáček Hukvaldy miloval. Po celý život z místa svého rodiště čerpal sílu a inspiraci pro svou tvorbu. Dům, v němž pobýval až do své smrti, obýval nejdříve se svou sestrou Josefou Dohnalovou-Janáčkovou, která zde žila po rozvodu. Ve své závěti odkázal dům obci Hukvaldy spolu s částkou 20 000 korun na jeho pravidelnou údržbu. Zároveň si vymínil, že pokud bude dům po smrti jeho ženy a sestry Josefy patřit jinému majiteli, 2 hlavní pokoje musí zůstat v původním stavu.

Po Janáčkově smrti doživotní právo na užívání domu měla skladatelova manželka Zdeňka, která dům v roce 1933 částečně zpřístupnila veřejnosti. Hukvaldy naposledy navštívila v roce 1921, 7 let před smrtí Leoše Janáčka. Poté, co v roce 1938 zemřela, o dům až do roku 1959 pečovala obec Hukvaldy. Od roku 1997 vlastní nemovitost Nadace Leoše Janáčka, která zde vytvořila Památník Leoše Janáčka.

Dům Františka Janáčka před přestavbou

Bratr Leoše Janáčka, František, který si dům č. p. 79 v Hukvaldech koupil v roce 1905, zde provedl úpravy, které si sám jako strojní inženýr navrhl.

Zrealizoval je stavitel Ferdinand Hladký z Frýdku-Místku. Originální plány jeho úprav se nacházejí na schodišti v nynějším Památníku Leoše Janáčka. Vdova po Františku Janáčkovi prodala Leoši Janáčkovi dům i se zařízením a vrátila se do rodného Polska. Janáček jí údajně za dům zaplatil velmi dobrou cenu, aby jí pomohl.

Dům Františka Janáčka po přestavbě provedené Leošem Janáčkem

Poté, co si Leoš Janáček v roce 1921 odkoupil od své švagrové dům v Hukvaldech, začal jej postupně rekonstruovat.

Dal opravit střechu a vysušit promáčené sklepy. Nejvíc úprav provedl v roce 1928, kdy během léta očekával návštěvu Kamily Stösslové. V témže roce byla do domu zavedena elektřina. Rovněž bylo přistaveno jedno patro, navržené stavitelem Valentinem Klajným z Brušperka, aby měla při své návštěvě kde bydlet.

Janáček se o tom zmiňoval i v dopise, který Kamile napsal: “Bude tam radost. Jen pro radost a lásku to stavím. Přál bych si, aby tam nikdy smutek nestoloval. Sluníčko za den obejde si celý dům. Ať kdykolvěk do oken nahlédne, ať tam vidí vždy úsměv: a přál bych si hodně Tvého smíchu, Tvé spokojenosti…“ V srpnu téhož roku zde strávili pár dnů, během nichž Janáček prochladl, dostal zápal plic a posléze na jeho následky zemřel.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Leoš Janáček si v závěti vymínil zachování 2 místností ve svém domě v Hukvaldech v původním stavu.

Díky tomu je zařízení 3 místností, salonu, ložnice a kuchyně, dodnes v podobě tak, jak je Leoš Janáček opustil pár dní před svou smrtí. Nadace Leoše Janáčka otevřela v roce 2019 v budově novou expozici, která prostřednictvím nových médií přiblíží návštěvníkovi v dalších místnostech Janáčkovu inspiraci hukvaldskou přírodou, lidmi, nápěvky či folklorními sběry.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech
Hukvaldy 79
739 46 Hukvaldy

www.janacek-nadace.cz/pamatnik-v-hukvaldech/
pljhukvaldy@janacek-nadace.cz
tel: 558 699 25
mobil: 773 006 274

Otevírací doba

duben: 10:00–16:30
květen: 10:00–17:00
červen, červenec, srpen: 10:00–18:00
září: 10:00–17:00
říjen: 10:00–16:30

Památník je otevřen denně mimo pondělí.
Od listopadu do března je památník přístupný pouze po telefonické domluvě

Vstupné

dospělí: 70 Kč
děti, studenti, důchodci, invalidé: 40 Kč
rodinné: 150 Kč
děti do 6 let: zdarma

Zpět v příběhu Pokračovat v příběhu