Sigmund Freud

1856–1939

Sigmund Freud je považován za jednoho z největších světových myslitelů. Je po něm pojmenován Asteroid 4342, který byl objeven v roce 1987. Jeho celý život je zarámován 3 domy, v nichž se odehrával. V jeho vídeňském domově, kde žil 47 let, a v exilovém domě v Londýně jsou jeho muzea, vybavená původním nábytkem, knihovnou a sbírkou starožitností. Třetím místem je rodný dům v Příboře.

Nejznámější psychiatr světa pocházel ze severní Moravy.


Freudovi předci z otcovy strany jsou svázáni s textilní tradicí Příbora. Jeho otec se do města přistěhoval z Haliče na pozvání svého dědečka z matčiny strany, aby mu pomohl vést příborský obchod s látkami a zajišťoval odbyt do Haliče, Polska, Ruska a Uher.

Sigmund Freud měl 6 vlastních sourozenců a 2 nevlastní starší bratry z prvního manželství svého otce. Freudova matka Amálie Nathanson pocházela z města Brody, centra chasidské kultury v Haliči. Byla druhou ženou Jákoba Freuda. V Příboře se narodila ještě sestra Anna, která – jako jediná z 5 sester – nezemřela v koncentračním táboře.

Rodina se v roce 1859 přestěhovala do Vídně. V Příboře totiž zanikl soukenický cech a byl nahrazen manufakturní výrobou, přestal zde zastavovat vlak a začal se objevovat antisemitismus. Freud navštívil Příbor ještě jako šestnáctiletý, o prázdninách se tenkrát zamiloval do třináctileté Gisely, dcery majitele Flussovy soukenické továrny.

Záměrně ještě za svého života spálil svoje deníky. Napsal 20 000 dopisů a řadu vědeckých děl. Mimo jiné o něm víme, že měl rád artyčoky, doutníky a svého psa Jo-fiho.

místa ikona Místa

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře.