Statek, Hynčice, dům č. p. 69 (dříve 58)

Dům, v němž se Johann narodil, postavil patrně někdy kolem roku 1816 jako jedno z prvních kamenných stavení v obci jeho otec Anton Mendel. Jeho stavba byla nákladná a představovala pro rodinu zadlužení na zbytek života. Na stejné parcele stál původně dřevěný dům s doškovou střechou.

V rodném domě, který postavil jeho otec Anton, žil Johann Mendel pouhých 11 let. I poté, co odešel na studia do augustiniánského kláštera sv. Tomáše ve Starém Brně, se domů stále vracel.

Archivně dochovaná je např. jeho návštěva Hynčic na podzim roku 1852, kdy se vdávala jeho sestra Terezie za Leopolda Schindlera. Mendelův rodný dům již v té době patřil (od roku 1842) jeho druhé sestře Veronice a jejímu manželovi Aloisi Sturmovi, Mendlovi rodiče dožili na vejminku na statku.

Statek, ve kterém se Johann Mendel narodil, náležel k největším v Hynčicích, i když na pohled působil velice skromně. Jednalo se o obytný dům bez ozdob s několika dalšími prostorami, sloužícími k hospodářským účelům. Ke statku patřilo ještě 15 hektarů orné půdy a ovocný sad, zelinářská zahrada a louky. Před zrušením poddanství musela rodina 3 dny v týdnu robotovat na panském.

Statek je od roku 1958 nemovitou kulturní památkou. V roce 1965 zde byl otevřen Památník J. G. Mendela. Od roku 2002 je vlastníkem objektu Nadační fond Rodný dům J. G. Mendela. V roce 2007 prošel statek nákladnou rekonstrukcí. Na Mendelovu počest se v zahradě před rodným domem vysazují odrůdy stromů, které byly za jeho života běžné a postupně se na ně začalo zapomínat.

Severnimorava.travel - Johann Gregor Mendel
severnimorava.travel - pohádková prohlídka rodného domu Johanna Gregora Mendela
Mendelův kaštan v Hynčicích u Vražného

Otvírací doba:
duben - září:       po-pá      9:00 - 17:00      ne        10:00 - 17:00       so zavřeno
říjen - březen:     po-pá      9:00 - 15:00      so-ne    zavřeno
Poslední prohlídky začínají hodinu před uzavírací dobou.

Ve státní svátky zavřeno!
Prohlídky mimo otevírací dobu po domluvě na telefonním čísle 725 141 470

Vstupné:
dospělí:  60 Kč
děti (6-18 včetně):  30 Kč
studenti (ISIC a další průkazy):  30 Kč
senioři (nad 60 let):  30 Kč
skupiny od 10 osob: 20 Kč
držitelé průkazů TP, ZTP, ZTP/P:  zdarma
děti do 6 let:  zdarma

Pamětní deska na rodném domě G. J. Mendela v Hynčicích

Mendlův rodný dům se stal v roce 1959 památníkem a 100 let po zveřejnění Mendelových
zákonů genetiky, v roce 1965, byla na jeho rodném domě umístěna pamětní deska. V roce
2007 prošel nákladnou rekonstrukcí.