Evangelický kostel v Hodslavicích

Evangelický kostel v Hodslavicích, místo jediného kázání Františka Palackého

V roce 1819, kdy byl dostavěn evangelický kostel, zde František Palacký při návštěvě Hodslavic pronesl své první a jediné kázání.

Stalo se tak na přání jeho matky, kterou miloval a obdivoval víc než svého kategorického a přísného otce. Palacký byl v té době čerstvým absolventem evangelického lycea v Prešpurku.

Kostel v té době ještě neměl věž se zvony, pouze malá okna. Bylo tomu tak díky tolerančnímu patentu, který protestantům umožnil, aby se scházeli, ale nepovoloval, aby jejich kostely mohly být na první pohled rozpoznatelné jako církevní stavby. Věž se 2 zvony byla dostavěna v roce 1852. Tím se stal prvním evangelickým kostelem s věží na Moravě. Současný interiér je novodobý.

Kostel Českobratrské církve evangelické v Hodslavicích

Kostel stavěn v letech 1813–1819 pro jeden ze 3 nejstarších evangelických farních sborů na Moravě; nahradil původní dřevěnou stavbu. Jednolodí s polygonálním presbytářem a západní kruchtou, původně s malými okny a bez věží. První evangelický kostel s věží na Moravě, vystavěn v letech 1851-1852. Novodobé úpravy interiéru kostela: architekti Václav Šuba a Jakub Červenka (2019).

Zpět v příběhu Pokračovat v příběhu