Salon rodiny Křenků v Muzeu ve Frenštátě pod Radhoštěm

Místo setkávání významných osobností

František Palacký patřil k hostům salonu měšťanské rodiny Křenků ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tato rodina si zvala domů významné osobnosti.

Portrét Palackého od neznámého autora je vystaven v expozici Jitřenka východu v Muzeu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Salony té doby sloužily jako prostory k setkávání a k rozhovorům, zejména na politická a hospodářská témata.

Autentický nábytek této rodiny, společně s portrétem Františka Palackého od neznámého autora, je vystavený spolu s podobiznou spoluzakladatele Pohorské jednoty Radhošť Eduarda Parmy a starosty Valentina Kostelníka v expozici Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm. Město Frenštát na Palackého nezapomnělo, v roce 1868 se zde konaly okázalé oslavy k historikovým sedmdesátinám, při nichž zdejší členové Občanské besedy Palackému věnovali pamětní desku, umístěnou na jeho rodném domě v Hodslavicích.

Salon Bohušky Křenkové

Nachází se v Muzeu Novojičínska ve Frenštátě pod Radhoštěm v expozici nazvané Jitřenka východu. Jedná se o ukázku měšťanské jídelny, která zde byla přenesena z domu č. p. 20, stojícím na frenštátském náměstí. Rodina Křenků v ní hostila významné osobnosti 19. století, jako byl Fr. Palacký, Fr. L. Rieger, F. X. Šalda a další.

Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm
Horní 220, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm
email: frenstat@muzeumnj.cz
web: www.muzeumnj.cz