Pavel Křížkovský

Osobnosti spojené s Leošem Janáčkem 1820–1885

Hudební skladatel, ředitel kúru ve fundaci brněnského kláštera

Během pobytu Leoše Janáčka ve fundaci kláštera na Starém Brně byl jeho učitelem Pavel Křížkovský, vynikající hudební skladatel a ředitel zdejšího kúru.

Tím, že se ujal jedenáctiletého Leoše, splatil svůj osobní dluh jeho otci Jiřímu. Ten se v Neplachovicích u Opavy ujal osiřelého Křížkovského a naučil jej milovat hudbu, která se mu pak stala posláním.

Studium u Pavla Křížkovského nebylo jednoduché. V systematické výuce hrála velkou roli chrámová hudba a s ní spojené povinnosti, které malého Janáčka naučily disciplíně. V malém Leoši Janáčkovi vzbudil jeho učitel rovněž první zájem o lidovou hudbu. V roce 1872 Křížkovský jmenoval Janáčka svým nástupcem v brněnské fundaci a zahájil tak jeho budoucí světové uznávanou hudební kariéru.

Leoš Janáček o svém pobytu u Křížkovského

Jistě k hudbě jsem se dostal ne náhodou: celé to prostředí! Když mi bylo osm let, říkali: To klučisko bude větší než tatík. Do Brna jsem přišel v jedenácti letech. A tam Křížkovský! Já kde mohl za varhany, a Křížkovský jednou povídá: Podívejte se, už má motiv ze mše, co budeme hrát. Ve mně to všechno bylo nějak už od kolébky. A pak sbor kláštera Králové – no, jak vám říkám, já byl v tom.

Janáček, Leoš: Vzpomínky, dokumenty, korespondence a studie. Uspoř. Bohumír Štědroň. Praha, Supraphon, 1986, s. 15.

Zpět v příběhu Pokračovat v příběhu