Pedagogové a žáci Filantropina

Pedagogové Filantropina

Mezi pedagogy vzdělávacího ústavu Marie Walburgy patřil např. katolický duchovní Johann Edmund Schreiber. Budoucí farář ve Vražném a učitel mladého Johanna Gregora Mendela se zajímal o šlechtitelství. Mezi dochované exempláře učebnic školy patří např. jeho Botanika, soudě dle jeho podpisu v knize. Učitelkou zpěvu, hry na klavír a kreslení v této škole byla Františka Wernerová, jejíž skicák s krásnými kresbami květin se dochoval stejně jako rozvrh hodin školy.

Součástí vyučování byla rovněž hudební výchova. Hraběnka sestavila vlastní kapelu z úředníků, žáků a učitelů, ve které však hráli pouze muži.  Studenti Filantropina se pravidelně seznamovali s dechovými skladbami (harmoniemi), které byly uloženy v zámeckém muzeu. O zahrady se staral místní učitel Edmund Schreiber.

Podobizna žáka v uniformě

Mimo knih a rozvrhu hodin se mnoho předmětů, spojených s činností školy Marie Walburgy, již nedochovalo.

Díky této podobizně žáka však víme, jak vypadala chlapecká školní uniforma. Na portrétu, namalovaném kolem roku 1810, je zobrazen žák, který drží v ruce knihu Jacoba Glatze Bilderkabinet. Kniha na obraze představuje zřejmě symbol vzdělanosti. V této uniformě patrně navštěvoval ve své době školu i František Palacký. Je pravděpodobné, že všichni chlapci také nosili jednotný účes s ofinou.