Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm

Přestože dílo Albína Poláška na svou expozici v Muzeu ve Frenštátě pod Radhoštěm ještě stále čeká, lze v muzeu nalézt celou řadu atraktivních expozic. Přibližují vlivy prostředí, které tohoto umělce formovaly do jeho 22 let, než odjel do USA.

Stálá expozice vystěhovalectví v Muzeu ve Frenštátě připomíná skutečnost, že z téměř tři čtvrtě milionu občanů amerického státu Texas, jich 80 % pochází z Moravy, nejvíce právě z Frenštátu. Čeština je v tomto státě dodnes třetím nejpoužívanějším jazykem.

V expozici lze nalézt ilustrační model lodi, mající připomínat zdejší časté vystěhovalectví. Dále lodní kufry, obvykle používaná zavazadla, a mj. také dochovaný zemědělský vůz, který frenštátské muzeum zakoupilo od amerických krajanů. Další expozice připomínají první český turistický spolek v Čechách a na Moravě Pohorskou jednotu Radhošť, založenou 1884 ve Frenštátě nebo také historii tkalcovství v jedinečné sbírce 7 ručních tkalcovských stavů a nástrojů na přípravu příze. Pro návštěvníky je instalován pohled do dílny na výrobu modrotisku, doplněný souborem ručních i strojových tiskařských forem, vzorníků látek a textilií.

Muzeum sídlí v centru města v rekonstruované budově bývalé chlapecké školy z roku 1876 v centru města. Je pobočkou Muzea Novojičínska.

Albín Polášek

Albín Polášek, sochař, tvůrce nejslavnější sochy Moravskoslezského kraje.

Radhošť

Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti