František Palacký, nejznámější český historik ovládal 11 jazyků. Autor Dějin národu českého v Čechách a v Moravě měl vynikající fotografickou paměť. Nikdy nevystudoval vysokou školu. Knězem se nestal. Narodil se v chalupě v Hodslavicích a zemřel v pohodlí a dostatku na zámku v Malči.
František Palacký, nejznámější český historik, otec národa a autor Dějin národu českého v Čechách a v Moravě. Mysleli jste si někdy ve škole, že ten muž musel být nudný? Vsadili byste se o tisícikorunu, na které je vyobrazený tento rodák z chalupy svého otce v Hodslavicích, o to, že nebyl?
Chceš-li si obhájit autoritu, musíš vědět třikrát tolik co tvůj odpůrce, řekl. A jak řekl, tak udělal. Nebyl jenom zakladatelem českého dějepisectví, ale také mužem vysokého sebevědomí. Měl pocit, že je předurčen osudem posouvat dějiny. Se svým šarmem a encyklopedickými znalostmi pronikl do společensky vysokých kruhů. České dějiny pragmaticky posouval v němčině. Tam, kde se pohyboval, se česky nemluvilo.
Jako ani ne dvacetiletý měl poměr s o 18 let starší uherskou šlechtičnou Annou Zerdahelyiovou, se kterou vedl debaty o umění, estetice a filosofii. Oženil se s Terezií Měchurovou, dcerou významného advokáta českých šlechticů a velkostatkáře, která jej finančně zabezpečila. Mnoho let cestoval a bádal v evropských knihovnách a až do konce života tvrdě pracoval. Mimoto hrál na klavír, harfu i varhany a psal básně. Byl skvělý společník, výborně tančil, rád hrál karty a kulečník. Byl nudný…?
Hraběnka Marie Walburga zakladatelka Filantropina na kunínském zámku.
Josef Ignác Turek, zámecký kaplan v Kuníně
Karel Josef Jurende, učitel Františka Palackého na kunínském Filantropinu
Rodný dům Františka Palackého, dříve škola, dnes Památník Františka Palackého.
Kostel sv. Ondřeje v Hodslavicích, stojící nedaleko rodného domu Františka Palackého
Hrob rodičů Františka Palackého v blízkosti kostela sv. Ondřeje v Hodslavicích
Evangelický kostel v Hodslavicích, místo jediného kázání Františka Palackého
Dům evangelického faráře Pilečka, místo posledního přespání Palackého v Hodslavicích